Anasayfa > Facebook > Eğitimde Sosyal Medya Etkisi ve Eğitimde Sosyal Medya Uygulamaları

Eğitimde Sosyal Medya Etkisi ve Eğitimde Sosyal Medya Uygulamaları

Eğitimde Sosyal Medya Etkisi ve Eğitimde Sosyal Medya Uygulamaları

Eğitimde sosyal medya kullanılması gerek öğretmenin, gerek öğrencinin, gerek velinin bilgiye daha çabuk ulaşmasına, tekrar etme şansının bulunmasını sağlamaktadır.

Yapılan istatistiklerde cep telefonuna sahip her birey 1 saatte en az 16 defa telefonuna bakıyor, “acaba bir mesaj var mı “, “yeni bişey oldu mu” gibi soruları sürekli arıyor.

Sosyal ağlar sayesinde öğretmenler yaptıkları eğitim çalışmasını sosyal bloklar üzerinden paylaşarak derse gelmeyen konu hakkında bilgi sahibi olmayan öğrencilere bu bilgiyi ulaştırabilmektedir.

Öğrenciler kaçırdıkları dersleri, yazılı veya görsel bir şekilde daha sonra sosyal ağlardan okuyarak veya izleyerek daha iyi anlama şansına sahip olurlar.

Konuya daha iyi adapte olurlar ve bilgi ellerinde olduğu için tekrar tekrar kontrol etme, test etme, deneme yanılma şansına sahip olurlar.

 Öğretmenler yapılan dersleri tekrar izlediklerinde eksik olan, unutulan, paylaşılmayan konuları üzerinde çalışabilirler. Farklı örnekler ile pekiştirme şansına, hatta bilmedikleri konular öğrenme şansına sahip olurlar.

Veliler öğrencinin neler öğrendiğini, hangi konuların anlatıldığı, nelerin eksik olduğunu görebilir araştırabilir, öğrenci ile konuşabilir veya öğrenmen ile konuşabilir.

Toplulular oluşturup tartışma fırsatları, araştırma şartları oluşabiliyor.Hem kendi aralarında sosyalleşme şansına sahip olurlar, hemde derse aktif katılımda bulunabilecek bilgi ve cesarete sahip olurlar.

Öğretmenlerin vermiş olduğu ödevlerin daha çok kaynaktan araştırılmasına, ödevlerin daha pratik bir şekilde yapılmasına, yeni bilgilerinde bu sayede oluşmasına ve öğrenilmesine zemin hazırlamıştır.

Aynı zamanda sosyal medya üzerinden bilgiye ulaşmak daha maliyetsiz ve daha ucuz bir yöntemdir.Bu yöntem ile velilerde öğrenciler ile birlikte eğitime katılabiliyor, paylaşabiliyor, öğretmen ile diyalog kurması daha kolay oluyor.

Eğitimde Sosyal Medya Ağların Oluşması ile,

Öğretmen – Öğrenci – Veli üçgeni daha çok güçlenmiş oluyor.  Eğitimde sosyal medya kullanılması yeni içeriklerin oluşmasına ve  daha interaktif eğitimin oluşmasına da ortam sağlıyor.

Öğrencinin daha kolay bir şekilde anlamasına, öğretmenin daha hızlı bir şekilde öğrenciler ile bir bağ kurmasına zemin hazırlamış olur.

Sosyal medya gruplaşma programları ile öğrenci-öğretmen-veli üçgeni ile daha hızlı iletişim kurulmasına zemin hazırlamış oldu.

Eğitimde Sosyal Medya Uygulamaları

Bilgi ve teknoloji çağı olarak adlandırılan yirmi birinci yüzyılda bilişim teknolojileri, etkileşimi de yeniden şekillendirmiştir.

İnsanlar bilgiye artık eskisinden daha çabuk ulaşabilir. Bilgiye bu kadar hızlı ulaşmanın en büyük nedeni teknolojinin gelişmesi ve insanların bu teknolojiye çabuk adapte olması.

Sosyal Medya Uygulamalarına Örnek Vermek gerekirse,

Facebook ; Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Facebook sayesinde topluluklar oluşturarak bilgi akışları, yazılı, görsel paylaşımlar yapılabilir. Binlerce kişiye, anında ulaşabilir tartışılabilir konuşulabilir, tekrar izlenebilir veya okunabilir. En uzak kişiye bile saniyeler içerinde haber vererek daha hızlı bir şekilde öğrenmesini,bilgiye ulaşması sağlanabilir.

Youtube; Bir video görüntüleme sitesidir.Dünyanın en büyük video platformudur. Milyonlarca kişi youtube ile ister canlı yayın, isterse videoları oluşturup insanlara bilgiyi ulaştırabilir. Bu platform ile hem öğrenme hemde paylaşma şansına sahip insanlar.

Udemy; Dünyanın en büyük video eğitim platformlarından bir tanesidir.Bu platformda sadece bireysel kullanıcılar değil, eğitim kurumları, akademisyenler, öğrenciler, eğitimciler bulunmaktadır.İçerisinde akademik videoları da bulmak mümkündür.

Blog Sayfaları; Yazılı ve görsel medyanın kullanıldığı bir medya paylaşım platformudur.Bloglar bazen kişisel, bazen resmi kurumsal bloglar olabilmektedir.Blog yazarları burada deneyimlerini, tecrübelerini, resimler ve yazılar ile paylaşarak bilginin öğrenimine büyük katkıda bulunmaktadırlar.

Kişisel Web Sayfaları; Kişisel web sayfaları, makalelerin yayınlandığı, daha çok uzman ve üstü bilgiye sahip, bazen akademik bilgilerin paylaşıldığı sayfalardır.Burada paylaşılan bilgi daha çok daha teknik bilgilerin paylaşıldığı bir sosyal medya alanıdır.

WhatsApp; Artık paylaşım denildiği an aklımıza gelen ilk sosyal medya platformu sanırım WhatsAppdır. Çünkü mobil telefonu olan herkes anlık olarak haberleştiği, bilgi paylaştığı, bilgiyi öğrendiği en büyük sosyal medya platformu. Anından resim çekip paylaşabildiğiniz, mesaj yayıp bilgilendirebildiğini bir bilgi ağıdır.Öğretmenler, öğrenciler, veliler herkes bu platform ile paylaşımlarda bulunmaktadır.

Wikileaks veya Wikiler; Wiki platformları bir kütüphane görevi görmektedir.Dünyanın en büyük ve en güncel veri kütüphanesidir.

Arama Motorları(Google, Yahoo, Bing, Yandex vb); Sosyal medya platformlarının büyümesinde, gelişmesinde ve ortaya çıkmasında en büyük kaynağı arama motorlarıdır. Arama motorları veriyi bulma, inceleme ve öğrenmede en büyük veri kaynağıdır.

Türkiye’de Grafik İle Sosyal Medya Kullanımı

Türkiye'de Grafik İle Sosyal Medya Kullanımı

Türkiye’de Grafik İle Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal Medya İle ilgili tüm makalelerimizi incelemek için Tıklaynız.

Facebook Sayfamız ile yeni makalelerimiz okuyabilirsiniz.

Şunlar da hoşunuza gidebilir
Facebook Reklam Modelleri
Facebook Reklam Modelleri Nelerdir?
Facebook ileri düzey reklam nasıl yapılır
İleri Düzey Facebook Reklamı Nasıl Yapılır?
Facebook Rakip Reklamları
Facebook Rakip Reklamları Nasıl Görebilirim ?
İnstagram Organik Takipçi Nasıl Oluşturabilirim
İnstagram Organik Takipçi Nasıl Oluşturabilirim ?

CEVAP BIRAKIN