Anasayfa > E-Ticaret > Domain veya Alan adı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain veya Alan adı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

domain

Domain veya alan adı alırken hangi konulara dikkat etmeliyiz.İşimize, projemize uygun domain ismini neye göre belirlememiz gerekir, makalemizde tüm konuları inceleyebilirsiniz.

Maddeler halinde Domain veya Alan adını almanın Püf Noktaları…

Domain veya Alan adı alırken aşağıdaki maddeleri tek tek okuyarak, projenizi veya sitenizi kolay bir şekilde aktif hale getirebilir, kolaylıkla insanların sitenizin ismini hatırlamasını sağlayabilirsiniz.

Domain veya Alan adını almanın Püf Noktaları
Domain veya Alan adını almanın Püf Noktaları…
  1. Alan adı veya domain akılda kalıcı olmalı. Örnek verecek olursak Hepsiburada.com sitesinde alışveriş yapılacak olan hepsi kelimesi ve burada kelimesi birleştirilmiş ve hepsiburada.com adresi oluşmuştur. Yada gittigidiyor sitesindeki, gitti ve gidiyor kelimelerinin birleşimi olabilir. Bu tarz akılda kalıcı kelimeler ile domain ve alan adı oluşturmalısınız.
  2. Domain ve Alan adı işiniz ile alakalı olması gereklidir. Örnek Ciceksepeti.com verilebilir.Çiçek siparişi verilen bir site ve hizmet yaptığı iş alanı ile domaini uygun bir isimdir.
  3. İngilizce kelime uyumuna uygun olmalıdır.( Örnek verecek olursak, türkçe karakter kullanılması kişinin kafasında karışıklık yaratabilir, yanlış anlamasına neden olabilir. Çağdaşmobilya yerine mobilyadunyasi olabilir)
  4. Seo Uyumlu Kelimeler bulun. Kelime analizi yaparak, en çok arama yapılan arama kelimelerini kullanmaya çalışın. Analiz yapacağınız siteler https://www.wordtracker.com veya https://keywordtool.io/ veya google ads sitelerinden kelime analizleri yapabilirsiniz.
  5. Sayılar, tireler, yabancı karakter kullanmayın. Domain veya alan adı isminin arasına sayılar, tireceler veya yabancı karakterler kullanmanız bazen spam olarak algılanmanıza, unutulmasına neden olabilir.Kullanmamanızı öneriyoruz.
  6. Alan adınızın daha önceden kullanılıp, kullanılmadığını mutlaka kontrol edin. (https://archive.org/web/) Bu site ile sitenizin daha önce kullanılıp, kullanılmadığına ve siteniz değişse bile eski arşiv dosyalarının bir şekilde burada tutulduğunu gösterir. eski tarihli kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.Özellikle haber siteleri için kullanılan bir arşiv sitesidir.
  7. Domain Space ile uygun domain önerilerini kontrol edin. Sitede düşündüğünüz kelimeler ile ilgili önerilerde bulunarak sizi yönlendirebilir ve bu şekilde daha pratik Domain ve alan adı satın alabilirsiniz.

Lütfen Makalelerimiz hakkında görüşlerinizi iletin, Sorularınızı iletin ki sorularınız cevapsız kalmasın. Tüm detaylar hakkında geniş çaplı bilgi alın.

E-Ticaret Konusunda bilgi almak için Tıklayınız.

Şunlar da hoşunuza gidebilir
E-Ticaretin Yararları ve Zararları
E-Ticaretin Yararları ve Zararları

CEVAP BIRAKIN